آموزش موسیقی به کودکان

از نظر خیلی ها آموزش موسیقی به کودکان حتما باید از سنین کودکی شروع شود. در این مقاله میخواهیم به شما بگویی که این تصور کاملا اشتباه است. بزرگسالان در آموزش موسیقی خیلی سریع تر از کودکان پیشرفت میکنند. اما آنچه باعث می شود فکر کنیم کودکان استعداد بیشتری در یادگیری موسیقی دارند تفاوت های عملکردی مغز آن هاست.

در اینجا به این موارد اشاره می کنیم.

انگیزه دادن به بچه ها بسیار آسان تر است

وقتی معلمی به یک کودک می گوید: آفرین …عالی بود! او باور می کند و برای تمرین بیشتر تشویق می شود٬ حتی اگر در عمل خیلی هم خوب نزده باشد. ولی یک فرد بزرگسال می فهمد که خیلی هم خوب نزده و این تشویق را باور نمی کند. بنابراین انگیزه دادن به یک بزرگسال خیلی سخت تر است.

بچه ها صبورتر هستند

بچه ها از اینکه آهنگهای ساده و بی مزه را بارها وبارها بزنند خوشحال و راضی هستند. در صورتی که بزرگسالان این نوع آهنگها را دوست ندارند و از زدن این آهنگهای ابتدایی حوصله شان سر می رود.

آموزشگاه موسیقی

بچه ها پدر و مادری دارند که آنها را وادار به تمرین می کنند

پدر و مادر ها همواره به بچه های خود تاکید می کنند که باید چه کاری انجام دهند. مثلا اینکه باید تکالیف خود را انجام دهند٬ پیانو تمرین کنند و به موقع بخوابند. در عوض بزرگسالان باید خود را مجبور کنند تا روزانه یک زمان مشخص را به تمرین اختصاص دهند. حال اگر کارها و مسئولیتهای دیگری هم دارند باید مثل والدین در مورد خود عمل کنند.

بچه ها به شکست عادت دارند

بچه ها در هیچ کاری کامل و بی نقص نیستند و به شکست عادت دارند و وقتی موفق نمی شوند کاری را انجام دهند بارها و بارها تلاش می کنند تا به نتیجه برسند. در حالی که بزرگسالان از انجام کاری که در آن ماهر نیستند اجتناب می کنند و شکست را دوست ندارند٬ در صورتی که برای یادگرفتن یک ساز باید ‹شکست همیشگی› را بپذیریم در غیر این صورت هیچگاه موفق نمی شویم. چرا که اگر یک قطعه را درست و بدون اشتباه بزنیم به این معناست که باید سراغ یک قطعه سخت تر برویم و آنقدر آنرا اشتباه بزنیم تا مسلط شویم. پس باید بپذیرید که تا اشتباه نزنید نمی توانید چیزی یاد بگیرید.

بچه ها انتظارات زیادی ندارند

آهنگهایی که بچه ها بلد هستند و در مدرسه٬ کارتونهاو…می شنوند و دوست دارند آنها را بزنند٬ اغلب ساده هستند. آنها انتظار زیادی ندارند در صورتی که بزرگسالان معمولا با لیست طویلی از آهنگهای برترین نوازنده های دنیا می آیند و می خواهند خیلی زود آنها را بزنند که همین مساله مانعی برای برآورده شدن انتظارات آنهاست.