گیتار یکی از مهم ترین سازها در یک ارکستر به شمار می‌رود. با توجه به تنوعی که در ساخت گیتار وجود دارد، این ساز در سبک‌های مختلفی قابل استفاده است. گیتار یک ساز همه کاره است که با یادگیری آن می‌توانید در سبک‌های مختلف به راحتی آهنگ سازی کنید.اکثر خوانندگان و آهنگسازان معروف این ساز را به عنوان ساز اول خود انتخاب می‌کنند.

مدتی است که گیتار کلاسیک وارد ایران شده است و در میان هنرمندان طرفداران بسیاری پیدا کرده است و در حال حاضر یکی از پرطرفدار ترین سازهای غربی در ایران است. در این مقاله به صورت کامل به آموزش گیتار کلاسیک می‌پردازیم.

ویدئو های هنرفارابی

آموزش گیتار کلاسیک

کنسرت های عمومی و بین المللی

آموزش گیتار کلاسیک

کنسرت های هنرجویی

در کلاس آموزش گیتار آموختیم که دو قرن پیش اغلب گیتارها در حالت کلاسیک طراحی می شدند و گاهی اوقات اسپانیش نامیده می شدند.
شاید همچنان افرادی باشند که نظر بر این دارند که هیچ صدایی همچون صدای گیتار کلاسیک نمی تواند گوش مخاطب را تسکین بدهد.
اگر شما هم جزو این دسته از افراد باشید احتمالا خواندن این مطلب برای شما خوشایند خواهد بود
و در صورتی که قصد خرید یک گیتار کلاسیک را داشته باشید
در این بخش سعی کردیم نکاتی را که به شما در انتخاب یک گیتار خوب کمک می کند جمع آوری کنیم.

نحوه خروج صدا در گیتار کلاسیک:

گیتارهای کلاسیک ارتعاش سیم را از طریق خرک و سیمگیر به صفحه ساز منتقل میکنند
و بوسیله آن، نوسان سیم ها در بدنه منتقل شده و صدای گیتار تقویت می شود.
نوع طراحی بدنه و هم چنین اندازه وجنس آن تاثیر بسزایی بر کیفیت صدای آن دارد.

جنس بدنه:

معمولا ساختار بدنه یک گیتار کلاسیک ساده تر از یک گیتار آکوستیک است،
و یکی از دلایل این سادگی کوچک تر بودن اندازه آن ها است. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد دما و رطوبت نامناسب است.
این عوامل می توانند تاثیرات منفی در جنس چوب ساز داشته باشد و در نهایت بر کیفیت صدای آن نیز اثر تخریبی داشته باشد.

نگهداری ساز در شرایط محیطی مناسب بسیار مهم است.

سیم های گیتار کلاسیک:

بر خلاف گیتار های آکوستیک که عمدتا برای سیم های اول از سیم های فولادی ساخته می شوند
در ساخت گیتار های کلاسیک از سیم های نایلونی استفاده می شود.
استفاده از سیم های نایلونی بسیار برای تولید صدایی که از یک ساز کلاسیک انتظار می رود حیاتی است.
تنش سیم های نایلونی کم تر از سیم های فولادی است، تنش کم تر باعث می شود نوازنده راحت تر و سریع تر با سیم ها نوازندگی کند.

آموزشگاه موسیقی

اکشن گیتار:

هر کدام از گیتار های کلاسیک معمولا در نوع احساسی که ایجاد می کنند کاملا منحصر به فردند و این تفاوت به دلیل فرم دسته و هم چنین شکل بدنه آن ها است.
اگر اندازه و فرم دسته مناسب و استاندارد باشد بسیار راحت تر می شود با آن نوازندگی کرد.
هم چنین ارتفاع سیم از دسته یا همان اکشن نیز بسیار می تواند در راحتی نوازنده موثر باشد.
سلیقه شخصی و نوع و سبک نوازندگی نیز می تواند در اکشن نهایی ساز موثر باشد.
در این جا دو مورد را در مورد اکشن گیتار کلاسیک بررسی می کنیم:

۱-اکشن بالا : به دلیل سفت شدن سیم نوازندگی را دشوار می کند اما حجم صدای بیشتری به شنونده می دهد.

۲-اکشن پائین : به دلیل نرم شدن سیم نوازندگی را آسان تر می کند اما صدای با خشونت بیشتری را تولید می کند

در واقع بهترین روش برای یک نوازنده ایجاد تعادل میان دو حالت بالا می باشد.
خوشبختانه شما این اختیار را دارید تا اکشن را با توجه به نیاز خودتان تنظیم کنید.

آیا حتما باید برای داشتن ساز مناسب هزینه زیادی پرداخت کرد؟

اولین گزینه قطعا میزان بودجه شما برای هزینه خواهد بود، و این که هر چه گیتار بهتری بخواهید باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کنید.
ممکن است شما بتوانید گیتاری با هزینه کم انتخاب کنید که کیفیت صدای آن هیچ تفاوتی با گیتار های گران قیمت نداشته باشد.
دلیل آن هم نه کیفیت سازهای گران قیمت بلکه رنگ و لعاب آن گیتارهاست و تنها در ظاهر و شکل است که با هم در تفاوت اند.
البته نمی توان این نکته را نادیده گرفت که گیتار های حرفه ای عموما قیمت های بالا و کیفیت ساخت بهتری دارند.
در این جا هدف شما از خرید یک گیتار کلاسیک بسیار می تواند اهمیت داشته باشد.
ساز هایی با زرق و برق فراوان وجود دارند که تنها میزان هزینه آن را بالا می برند.
مواد براق کننده پاشیده شده روی ساز تنها لایه ای است برای پوشش نقاط ضعف چوب و حتی در بسیاری از موارد موجب بم شدن و خفه کردن صدای واقعی ساز می شود که آن جذابیت و هیجان زیبایی که از یک ساز کلاسیک انتظار دارید را از آن می گیرد.

کلاس آموزش گیتار

چه سبکی را می خواهید بنوازید؟

خرید گیتار جدید همواره می تواند هیجان انگیز باشد چه برای یک نوازنده پیشرفته چه برای یک فرد مبتدی.
با این حال شناخت کافی از یک ساز و هم چنین سبک و سیاق نوازندگی خودتان بسیار به شما برای یک خرید عاقلانه کمک خواهد کرد.
در واقع خریدی داشته باشید که سال ها از آن لذت ببرید.

نتیجه گیری نهایی:

تقریبا می توان گفت هر گیتاری با یک هدف مشخصی ساخته می شود.
بنابراین شما ممکن است بتوانید با هر قیمتی گیتاری مناسب سلیقه تان پیدا کنید.
اما اگر شما نوازنده ای هستید که به دنبال پیشرفت است باید این نکته مهم را بدانید که گیتار های زیبا با لایه های براق در زمینه کلاسیک ممکن است کیفیت لازم برای ارتقا سطح کیفی شما را نداسته باشند زیرا در بیشتر موارد از سطوح براق در گیتار های کلاسیک برای پوشش ضعف های ساز استفاده می شود.
این ظاهر باعث می شود بسیاری از مبتدیان این ساز ها را با ساز های بسیار با کیفیت و حرفه ای مرتبط بدانند و در انتخاب درست و عاقلانه دچار اشتباه شوند.
این در حالی است که اگر با قیمت ارزان هم بتوانید آن ها را خریداری کنید باز هم به میزان ان بودجه ای که صرف می کنید باز هم ارزش واقعی را نداشته باشند.
شما باید به این نکته به خوبی واقف باشید که لایه های براق پلی استر اضافی بر روی ساز از ایجاد صدای شفاف و روشن جلوگیری می کند و حتی به مرور زمان به بدنه ساز نیز آسیب می رساند.

در نهایت شما می بایست با توجه به میزان مهارت تان در نوازندگی، هدف و سبک مورد علاقه تان و هم چنین همه آنچه که از زیبایی و کیفیت سازتان می خواهید گیتار مناسب خود را انتخاب کنید.

در ادامه خواهیم خواند :
هزینه آموزش گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک چیست؟

گیتار کلاسیک استاندارد از ۶ سیم تشکیل می‌شود که ۳ سیم آن از جنس نایلون و ۳ سیم دیگر نیز سیم‌های فنری هستند که برای نواختن نت‌های باس، قرار داده شده‌اند. گیتار کلاسیک از یک بدنه توخالی از جنس چوب ساخته شده است، البته جنس چوبی که در ساخت بدنه آن به کار رفته است، می‌تواند متفاوت باشد.

اگر تمایل دارید که گیتار کلاسیک شما صدای ظریفی را ایجاد کند، باید به دنبال گیتاری از جنس چوب cedar باشید. چرا که این نوع چوب صدایی گرم تر ایجاد می‌کند، اما قدرت صدای ایجاد شده چندان زیاد نخواهد بود. لازم به ذکر است که جنس چوب گیتار در هر قسمت متفاوت است، به شکلی که پشت و بغل گیتار باید محکم تر و مقاوم تر باشد، به همین خاطر برای ساخت آن از چوب rosewood استفاده می‌کنند.

تاریخچه گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک دارای تاریخ کهنی است که آغاز مبهمی دارد. اما بر اساس متون تاریخی گفته شده است که اجداد گیتار کلاسیک در هزاره‌های اول و دوم قبل از میلاد در خاور نزدیک نواخته می‌شدند. بسیاری بر این باورند که روی کار آمدن گیتار کلاسیک به شکل امروزی خود محصول تکامل یافته اروپا و به ویژه اسپانیا است.

چرا که اکثر گیتاریست‌های کلاسیک مطرح در دنیا اروپایی بوده‌اند. اروپا و به ویژه لندن مهم‌ترین مقر نوازندگان گیتار بوده‌است. دیوید بدفورد و پیتر مکسول دیویس از جمله آهنگسازان انگلیسی هستند که گیتار کلاسیک را به انگلستان شناساندند و قطعات زیادی با آن نواخته‌اند.

آموزش گیتار کلاسیک مبتدی

اگر نوازنده‌ای مبتدی هستید و به دنبال یک آموزش گیتار کلاسیک پایه می‌گردید، در این قسمت از مقاله همراه ما باشید.
در ابتدای آموزش گیتار کلاسیک به نحوه نشستن و نگه داشتن گیتار در سبک‌ها متفاوت می‌پردازیم. باید به این نکته توجه داشته باشید که امروزه بعضی از استانداردهای سنتی در نحوه نشستن و نگه داشتن گیتار کمتر رعایت می‌شوند.

در سبک‌های فلامینکو و کلاسیک نحوه نگه داشتن گیتار متفاوت است اما کماکان تعداد زیادی از نوازندگان حرفه‌ای هیچ گونه علاقه‌ای به اجرای این استاندارد‌ها ندارند. چنانچه فیزیک بدنی شما به گونه‌ای است که با نوع نشستن و نگه داشتن گیتار کلاسیک احساس راحتی نمی‌کنید، می‌توانید از الگو‌های دیگری نیز پیروی کنید. می‌توانید مانند نوازندگان گیتار کلاسیک از زیر پایی در زیر پای خود استفاده کنید و یا مانند نوازندگان گیتار فلامینکو انتهای کاسه گیتار را روی ران خود قرار دهید.

آموزش گیتار کلاسیک از صفر تا صد

اگر می‌خواهید نحوه نواختن گیتار کلاسیک را آموزش ببینید یا به تازگی یادگیری آن را شروع کرده‌اید، ممکن است احساس سردرگمی کنید. چرا که سبک‌های موسیقی مختلفی برای نواختن و تکنیک‌های مختلفی برای یادگیری وجود دارند.

اما در ابتدای آموزش گیتار کلاسیک از صفر تا صد، لازم است تا نام قطعات گیتار را بیاموزید. قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه آکورد، riff یا هر چیز دیگری بنوازید، باید درک درستی از ساختار گیتار خود داشته باشید. یادگیری نام قسمت‌های مختلف گیتار، همراهی با درس را آسان‌تر می‌کند، بنابراین این باید اولین قدم شما برای یادگیری گیتار کلاسیک باشد.

در مرحله بعدی باید با نحوه خواندن نمودارهای TAB و آکورد گیتار آشنا شوید. یادگیری نحوه نواختن گیتار کلاسیک بدون خواندن Guitar TAB، Standard Notation یا Chord Diagram امکان پذیر است، اما این کار زمان بیشتری برای یادگیری از شما می‌گیرد. یادگیری نحوه خواندن نمودارهای Guitar TAB و Chord روند آموزش گیتار کلاسیک را برای شما سریع تر می‌کند و تقریبا بلافاصله می‌توانید به یادگیری آهنگ بپردازید.

اگر می‌خواهید سبکی از موسیقی را بیاموزید که از آکورد و زنگ زدن زیاد استفاده می‌کند، یادگیری نحوه خواندن نمودار آکورد اهمیت بسیاری دارد. نمودارهای آکورد یک روش ساده برای نشان دادن نحوه نواختن آکورد روی گیتار هستند. وقتی یاد گرفتید چگونه نمودارهای آکورد را بخوانید، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه نواختن چند آکورد ساده را فرا بگیرید.

آموزش گام به گام گیتار کلاسیک

آموزش گیتار کلاسیک حرفه ای

اگر می‌خواهید آموزش گیتار کلاسیک را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید، یکی از فاکتورهای مهم این است که برخی از تمرینات اساسی انگشتان را بیاموزید.

برای یادگیری حرفه‌ای گیتار کلاسیک باید بدانید که چگونه انگشتان خود را به درستی روی گیتار قرار دهید. زمان گذاشتن برای یادگیری برخی از تمرینات اساسی انگشت راهی مناسب برای رسیدن به توانایی کنترل گیتار و جلوگیری از فشار زیاد بر روی انگشتان است.

یکی از موارد مهمی که باید در نظر داشته باشید، گرم کردن انگشتان قبل از نواختن است. گیتاریست‌های حرفه‌ای و با استعداد قبل از تمرین یا اجرا انگشتان خود را گرم می‌کنند. هدف از این تمرینات در هنگام شروع کار این است که به شما آموزش دهد چگونه یک نت را به طور درست و بدون هیچ گونه سر و صدای اضافی بنوازید. هنگامی که بتوانید به راحتی برخی از تمرینات انگشت را اجرا کنید، آماده یادگیری چند ریف و آکورد گیتار کلاسیک خواهید بود.

آموزش گام به گام گیتار کلاسیک

در سبک کلاسیک، تمرکز بر اجرای موسیقی جدی و تخصصی است. هنرجویانی که قصد فراگیری موسیقی به صورت جدی وحرفه‌ای را دارند، این سبک را باید دنبال کنند .

در سبک کلاسیک درست است که آهنگ و قطعه نیز آموزش داده شود اما ملاک آموزش صحیح اصول موسیقی است. در کلاس‌های آموزش گیتار کلاسیک، اساتید به آموزش ریشه‌ای موسیقی و گیتار اقدام می‌کنند و کلیه مبانی صوت و اصول هماهنگی در موسیقی را آموزش می‌دهند. اگر می‌خواهید علاوه بر نواختن گیتار، موسیقی را نیز درست و صحیح آموزش ببینید، باید این سبک را انتخاب کنید.

در آموزش گام به گام گیتار کلاسیک لازم است تا موارد زیر را رعایت کنید:

• هر روز تمرین کنید و مطمئن شوید هیچ روزی را بدون تمرینات مربوط به انگشت‌ها، ریف یا آکورد به پایان نرسانده‌اید.

• بسیاری از نوازنده‌های مبتدی فکر می‌کنند که باید یک جلسه تمرین دو ساعته داشته باشند. اما جلسات تمرینی طولانی کارساز نیستند و جلسات تمرینی باید کوتاه و منظم باشند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

• بدون اینکه بدانید چه تمرین خواهید کرد، شروع به تمرین نکنید. اگر برای تمرین گیتار کلاسیک برنامه ندارید، در نهایت وقت خود را هدر می‌دهید.

• بعد از تمرین هر تکنیک جدید احساس خستگی خواهید کرد و برخی ممکن است احساس کنند نواختن گیتار کلاسیک برای آن‌ها غیر ممکن است. اما در صورتی که به تمرین منظم خود پایبند باشید، پیشرفت خواهید کرد.

• قبل از اینکه بخواهید تکنیک‌های سخت‌تری را آموزش ببینید، اصول آن را بیاموزید.

نت خوانی گیتار کلاسیک

یادگیری نت‌های و رشته‌های گیتار ضروری است. اگر می‌خواهید گیتار کلاسیک را یاد بگیرید باید بتوانید آکوردها و تب‌ها را بخوانید.
در آموزش نت خوانی گیتار کلاسیک دانستن چند نکته بسیار مهم است. اول باید درباره مواردی مانند نت‌ها و علائم و آکورد‌ها و…که تئوری موسیقی هستند، یاد بگیرید و دوم دانستن نمودار آکورد‌ها و تبلچر است، که اهمیت دارد.

در آموزش نت خوانی گیتار کلاسیک شما باید علاوه بر نت خوانی مرسوم و استاندارد با نمودار آکورد‌ها نیز آشنا شوید. کافی است که نکات مهم نمودار آکوردی را بدانید بعد به راحتی آب خوردن می‌توانید خیلی سریع آکورد‌ها را از روی نمودار تشخیص دهید، انگشت گذاری کنید و با گیتارتان اجرا کنید.

آموزش آنلاین گیتار کلاسیک

آموزش آنلاین گیتار کلاسیک

کلاس‌های آنلاین یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی هستند که زمان کافی برای یادگیری گیتار کلاسیک ندارند و یا می‌خواهند در سریع ‌ترین زمان گیتار کلاسیک را آموزش ببینند.

لازم به ذکر است که کلاس‌های آنلاین گیتار کلاسیک فقط یک فیلم آموزش گیتار نیستند، بلکه این کلاس‌ها در یک فضای دیجیتالی برگزار می‌شود که هم زمان امکان تعامل استاد با هنرجو وجود دارد.

کلاس‌های آنلاین آکادمی موسیقی هنر فارابی به خاطر استفاده از بهترین اساتید می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای کلاس آنلاین گیتار کلاسیک باشد. کلاس‌‌های آنلاین ممکن است در ابتدا حس و حال کلاس‌های حضوری را نداشته نباشد اما به کمک تعامل‌هایی که در کلاس صورت می‌گیرد، این حس و حال تا حد زیادی جبران می‌شود.

هزینه آموزش گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک انواع بسیار زیادی دارد و شما پس از یک آموزش ابتدایی انتخاب می‌کنید که به کدام سبک بیشتر علاقه مند هستید. بیشتر شکل‌هایی که از گیتار تماشا کرده‌اید اغلب در این دسته از آموزش قرار می‌گیرد. نمی‌توان به طور دقیق قیمت کلاس گیتار کلاسیک را تعیین کرد ولی با توجه به اساتید زیادی که در این زمینه مشغول به کار هستند هزینه یادگیری گیتار کلاسیک از هزینه کلاس گیتار الکتریک اغلب کمتر است.

اگر شما تمایل دارید تا استاد به طور خصوصی به شما گیتار کلاسیک آموزش دهد، مطمئنا هزینه کلاس گیتار بیشتر خواهد بود. ولی با توجه به اینکه استاد تمام تمرکز خود را بر روی آموزش شما خواهد گذاشت شاید قیمت کلاس گیتار کلاسیک در این حالت به صرفه تر باشد.

البته توجه به اینکه گیتار مانند پیانو، حمل چندان دشواری ندارد، برای اغلب هنرجوها کلاس‌های آموزش گیتار کلاسیک در منزل چندان به صرفه نیست.

هزینه کلاس‌های آموزشس گیتار کلاسیک اغلب آموزشگاه‌های برتر موسیقی که از اساتید برجسته‌ای استفاده می‌کنند، تا حدودی برابر است. از مسائلی که در کلاس‌های گیتار قیمت را تعیین می‌کند، شهرت آموزشگاه، تبحر استاد و همچنین محل آموزشگاه است.

جمع بندی

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به تازگی علاقه مند به دنیای موسیقی و گیتار کلاسیک و فراگیری آن شده‌اید، لازم است تا یک جلسه با یک استاد حرفه‌ای درباره نحوه آموزش و یادگیری این ساز صحبت کنید تا از تصمیم خود مطمئن شوید. آموزش گیتار کلاسیک سخت نیست، اما نیازمند تمرین مستمر است.

اگر قصد دارید در زمینه نواختن گیتار کلاسیک به صورت حرفه‌ای و جدی فعالیت کنید، لازم است تا اصول نواختن را به درستی فرا بگیرید و هر روز تمرین داشته باشید.

آموزشگاه موسیقی هنر فارابی همواره در تلاش است تا به هنرجویان خود استانداردترین و علمی ترین شیوه‌های آموزشی موسیقی را بیاموزد.

سوالات متداول آموزش ویولا

این ساز دارای چهار سیم می باشد و با تمامی مدل های دیگر خود همچون ویلنسل، کنترباس و …. به لحاظ ظاهری شبیه است. تفاوتی که بین ان ها وجود دارد تنها در اندازه ساز می باشد. ویولا مانند ویولن فاقد پرده بندی می باشد و با آرشه یا همان کمان آن را به صدا در می آوردند؛ گرچه ممکن است برخی افراد آن را با انگشتان دست هم بنوازند.

کلاس‌های آنلاین یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی هستند که زمان کافی برای یادگیری گیتار کلاسیک ندارند و یا می‌خواهند در سریع ‌ترین زمان گیتار کلاسیک را آموزش ببینند. لازم به ذکر است که کلاس‌های آنلاین گیتار کلاسیک فقط یک فیلم آموزش گیتار نیستند، بلکه این کلاس‌ها در یک فضای دیجیتالی برگزار می‌شود که هم زمان امکان تعامل استاد با هنرجو وجود دارد

گیتار کلاسیک انواع بسیار زیادی دارد و شما پس از یک آموزش ابتدایی انتخاب می‌کنید که به کدام سبک بیشتر علاقه مند هستید. بیشتر شکل‌هایی که از گیتار تماشا کرده‌اید اغلب در این دسته از آموزش قرار می‌گیرد. نمی‌توان به طور دقیق قیمت کلاس گیتار کلاسیک را تعیین کرد ولی با توجه به اساتید زیادی که در این زمینه مشغول به کار هستند هزینه یادگیری گیتار کلاسیک از هزینه کلاس گیتار الکتریک اغلب کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *